BABİL KULESİ MAKALELER

AUDREY HEPBURN

Diğer adıyla Eda van Heemstra, 1929-1993
Sinema dünyasının gelmiş geçmiş en güzel kadın yıldızı olarak anılır. Yeteneği, gözalıcı güzelliği ve zerafetiyle tanındığı Hollywood'da bir simge olarak pek çok kez taklit edildi.


Hayatı

4 Mayıs1929'da Belçika'nın Brüksel kentinde doğdu. Annesi Hollandalı bir barones, babası zengin bir İngiliz bankacıydı. Boşanmış bir anne – babanın çocuğu olarak büyüdü. Henüz 10 yaşındayken annesi
başka bir adamla evlendi ve yeni babası ile birlikte Nazi işgali altındaki Hollanda'ya göç etmek zorunda kaldı. Oldukça zor bir çocukluk geçirdi. Sinema'ya hep ilgisi vardı ve oyuncu olmanın düşlerini kuruyordu. Savaşın bitmesinden sonra Londra'ya gidip bir bale okuluna yazıldı ve modellik yapmaya başladı.

Hepburn, ilk f lmi “Young Wives Tale”da (1951) rol aldığında 22 yaşındaydı. Bu ilk f lminde güzelliği ve zarafeti ile izleyen herkesin dikkatini çekti ve hızlı bir yükselişe geçti.

“Monte Carlo Baby”, “Lavender Hill Mob” ve “Secret People” gibi f lmlerde oynadıktan sonra Hepburn,1952' de rol aldığı “Roman Holiday” ile büyük başarı kazandı. Bir prensesi canlandırdığı “Roman Holiday” Hepburn'un ilk başrolüydü ve Gregory Peck ile birlikte rol aldığı film sayesinde En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü'nü kazandı. Artık bir yıldızdı ve başarılı yapımlarda rol aldı.

“Sabrina” ,”War And Peace”, “Funny Face”, “Love in the Afternoon”, “Green Mansions” ve “The Unforgiven” gibi f lmlerde rol aldı.

Kariyerinin bu kısmında dönemin en ünlü yönetmenleri ve aktörleri ile çalışan Hepburn çalıştığı herkesi kendine hayran bırakıyordu.

O yalnızca güzel ve yetenekli bir oyuncu değil aynı zamanda zarif bir hanımefendiydi. Güzel yıldız daha sonra “My Fair Lady”, “Breakfast at Tiffany's” ve “Wait Until Dark” gibi f lmlerle büyük başarı kazandı.

1980     sonrasındaUNICEF'in iyi niyet elçisi olarak, tüm dünya da yardım çalışmalarına başladı.

Hepburn'un iki evlili ği oldu. Mel Ferrer'den Sean adında ve Dr. Andrea Dotti'den Luca adında iki çocuğu var.

Audrey Hepburn 1990'da oyunculuğu askıya aldı ve yalnızca çok özel projelerde yer aldı. Audrey Hepburn 20 Ocak 1993'te İsviçre'de bağırsak kanserinden öldüğünde 64 yaşındaydı. Hepburn'un mezarı şu an Tolochenaz-İsviçre'de bulunuyor.

Audrey Hepburn tüm oyunculuk kariyeri boyunca sayısız ödülün sahibi oldu. Bu ödüllerden bazıları şöyledir; 1954'de “Roman Holiday” ile kazandığı Oscar'ın yanında tam 4 kez En İyi Kadın Oyuncu Oscar'ı adaylığı, 2 kez İngiliz Film Akademisi Ödülleri, BAFTA Ödülü ve iki kez de BAFTA Ödülü adaylığı. İki adet Altın Küre Ödülü, Screen Actors Guild Award Hayat Boyu Başarı Ödülü-1992…

Audrey Hepburn'e bir ropörtajında güzelliğinin sırrını sorarlar. Bu soruya oldukça bilgece olan
şu cevabı verir:
Bu sözler, bedensel güzelliğin değil, aslında ruh güzelliğinin tarif dir.. Onun “güzel olmak” anlayışı, “iyi kalpli olmak”tan farklı değildir. Kalbi o kadar güzeldi ki, iyi niyeti davranışlarına da yansıdı ve ihtiyaç sahibi çocuklara yardım etmek için, iyi niyet elçisi olarak UNICEF çalışmalarına katıldı. Bu konuda da birçok kişiye örnek olmuştur.

Oğlu, onun bu yardımseverliğini şu sözlerle anlatıyor:

“Annem yaşadıkları yüzünden zordaki çocuklara yardım etmek gereğine inanırdı. Yalnız bir tas çorba ya da vitamin verip değil, onları f ziksel olduğu kadar, duygusal açıdan da korumak
gerektiğini düşünürdü.”

Onun güzelliği sadece f ziksel olana takılıp kalmamıştır. İçindeki ışık onu sanat hayatında parlayan bir yıldız haline getirmekle kalmamış , eylemlerlerine yansıyarak diğer insanlarla bu ışığı paylaşma  fedakarlığında bulunmuştur.

MİHRİCAN BAL