BABİL KULESİ MAKALELER

ANİMASYON: ZOOTROPOLİS  (HAYVANLAR ŞEHRİ)

Vizyon tarihi: 10 Haziran 2016 

Süre:                 1s. 48 dk.

Yönetmen:          Byron Howard, Rich Moore

Oyuncular:        Aysun Topar, Cem Yılmaz, Fatih Özacun…

Tür:                    Animasyon, Aile, Komedi

Ülke:                  ABD

Hayat bir tiyatro sahnesidir. Av ve avlanan ilişkisi kadim bir yasadır. Kadim yasa günümüzde avcının, kaçakçıları avlamasına; avlananın da dünyaya hizmet etmesine dönüşmüştür. İşte bu noktada, içindeki şefkati fark eden bir tilki ile içindeki kahramanı fark eden bir tavşan sahneye çıkar. Tavşan ilk kez yırtıcı olmayan ve topluma hizmet eden hayvan,  Tilki ise yırtıcı olmayan hayvanlar arasında ilk yırtıcı olarak topluma hizmet eden bir izci olmak istemektedirler. 

Büyükler tarafından “hayalperestlik” olarak nitelenen bu durumda, onlardan diğer kardeşler gibi davranılması istenmektedir. Aptal ve havuç yetiştiren bir tavşan veya kurnaz tilki olarak toplumsal konfor vaadinin sessiz şantajı ile başlar her şey.

Mekan Zootropolis'tir ve burası bir “hayaller ülkesi”dir. Gelen herkes istediği şeyi olabilir ama aslında herkes neyse odur: aptal tavşan veya kurnaz tilki. Tavşanımız tilkinin aşağılamalarına maruz kalır. Hiç tavşandan “polis” olur mu? Tavşanın sloganı ise dış kınamalara rağmen tamamen iç motivasyonla: “Ben pes etmek bilmem.”dir. Kayıp su samurunun aranması ve bulunması da bu gayret için fırsat olur.  

Evrimleşmiş olabiliriz ama içimizde halen yaşayan bir hayvan var ki, o kırılabilir. İçimizdeki hayvan kimseye fark ettirmek istemez üzüldüğünü.

Evrimleşmiş olabiliriz ama genetik yapısından bağımsız olarak vahşileşebiliriz.

Evrimleşmek için çaba harcayabiliriz, ama dikeyleştirici ve bilinçten yoksun tek bir çaba bile bütünü etkiler.

Evrimleşmek için çaba harcayabiliriz, ama dünyayı değiştirmek rasyonel olmayan bir iyi niyet ile olamaz.
“'Gerçek Hayat” zorluklar ile evrimleştirir; karşımıza engeller çıkarır. Ancak her engelde dünyayı daha iyi bir yer yapmayı deneyin. Kendi içinize bakın ve değişimin bizde başladığını görün.

“Zootropolis” tanıdık geldi mi? Ya tavşan ve tilki? 

Semra ŞEN