BABİL KULESİ MAKALELER

SİNEMA: ZEN

 

Vizyon tarihi    : 2009  
Tür                   : Biyografi Dram
Süre                 : 127 dk. 28 sn.
Yönetmen        : Bonmei Tokahashi
Oyuncular        : KankuraNakamura - Yuki 
                           Uchida - Ryushin Tel
IMDB              : 7,4
Değerlendirme:  +15
Kategori       : Alt yazılı filmler, Japonya
 
“Zen”, Dogen Zenji'nin hayatını konu alan biyografi-dram türünde bir filmdir. İzlenmesi gereken filmlerden biri olan eser, bir başyapıttır.
  Dogen Zenji'nin annesi ölüm döşeğindeyken ilginç bir diyalog yaşarlar. Bu diyalog üzerine Dogen cenneti dünyadayken yaşamayı amaç edinir. Ve bunun için Japonya'dan kalkıp Çine gider. Orada ustasını arayıp bulur. Budizm'i öğrenirken Zen'i keşfeder. Bu keşiften sonra Zen Budizm'inin yaygınlaştırmaya karar verir. Sonra Japonya'ya geri döner. Her aşamada çok büyük zorluklarla karşılaşır. Ve onların üstesinden gelir.
Zen Budizm'inin ne olduğunu anlatan, değerli erdemleri ve öğretileri içerisinde barındıran, kendini tanıma yolculuğundaki  insanlara ışık olabilecek seyredilmesi gereken filmlerden birisidir “Zen”. Öyle ki günümüze değin nasıl bir aydınlık verip yol gösterici olduğu dersini çıkarabileceğimiz ender filmlerden biridir.
İzlememiş olanlar çok şey kaçırmış olabilir. Film hakkında söylenecek o kadar çok şey varken, ancak seyredilerek aktarımın daha güçlü olduğunun tecrübesini de yaşatıyor. Zen Budizm'ini keşfedip aktaran Dogen Zenji'nin, kendimizi keşfetmekte ışık ve ilham olması dileğiyle…  
 

ORHAN ÖZLÜ